Laukinis šilkas / Namai knygoms / Medvilnės Olimpas / 218
Sveiki,
Siekiant suteikti įvairias savybes, visų pirma spalvą, žmonija audinius apdoroja nuo neatmenamų laikų. Seniausios cheminiu būdu dažyto drabužio liekanos yra rastos Izraelyje ir yra 3000 metų senumo (Nuoroda). Purpurinė spalva (Tyrian purple), kuri buvo išgaunama iš jūros moliuskų, laikoma dar senesnė. Nepaisant akivaizdžių trūkumų - iš moliuskų išgauta spalva buvo nepaprastai brangi ir turėjo išskirtinai stiprų bloga kvapą - purpurine spalva buvo ypatingai geidžiama.
Purpurinės spalvos istorija iliustratyvi tuo, kaip esame pasirengę priimti, net akivaizdžių trūkumų turintį audinio apdorojimą, jei jis turi kitų, pageidaujamų savybių.
Šiandien turime nepalyginamai daugiau audinių apdorojimo būdų, galinčių suteikti įvairiausias patrauklias savybes, tačiau daugelis jų taip pat ne be trūkumų. Pavyzdžiui, atsparumą glamžymuisi suteikiantis cheminis apdorojimas, dėvint skeidžia formerdahidą, toksiška medžiagą, kuri, pasiekus tam tikrą kiekį, laikoma kenksminga. Arba vandeniui nepralaidūs audiniai, iš kurių gaminami daugelis lietpalčių ir laisvalaikio drabužių, dažnai gaminami naudojant toksiškas medžiagas, tokias, kaip PFAS . (Nuoroda)
Yra manančių, kad dėvėti drabužiai, ypač bent dešimtmečio senumo vintažiniai, yra saugesnė alternatyva, nes tikima, kad anuomet buvo naudota mažiau chemikalų. Iš dalies tai tiesa, audinių apdorojimo būdų įvairovė nuolatos auga. Tačiau bent nuo dvidešimto amžiaus vidurio tekstilės pramonė jau plačiai naudojo cheminį apdorojimą ir, pavyzdžiui, 1960-ųjų gamybos drabužiuose anksčiau minėto fomerdahido kiekis dažnai buvo dešimt kart aukštesnis nei dabar leidžiamas maksimumas. (Nuoroda). Naudoti drabužiai yra tiek saugūs, kiek saugi yra jų sudėtis, o toksinų įtaka ir ją reguliuojantys standartai pradėjo atsirasti sąlyginai neseniai.
Kita, akivaizdi alternatyva, kurią renkasi vis daugiau pirkėjų, drabužiai iš švariai išaugintų, kuo mažiau apdorotų, natūralių pluoštų. Natūralūs audiniai pelnytai populiarėja, tačiau cheminis apdorojimas išliks. Audinių apdorojimas suteikia neišsemiamą spektrą patrauklių savybių, pavyzdžiui, vaikiški drabužiai apdorojami, kad taptų mažiau degūs, sportiniai drabužiai - antibakteriniai ir t.t. Todėl siekis turėtų būti ne absoliučiai vengti apdorojimo, o atrasti, kaip išgauti norimas savybes ne toksiškais būdais. Patagonia, kaip ir kitais dažnais atvejais, demonstruoja, kad tai yra įmanoma. Šį pavasarį 66% Patagonia produktų buvo be PFAS. Vietoj to buvo pagaminti naudojant alternatyvias technologijas, suteikiančias tokias pat savybes, bet neskleidžiančias toksinų (Nuoroda), 2024 planuojama 100% PFAS-free asortimentas.
Balto Miško Lapė
P.S. Turbūt pastebėjote, kad naujienlaiškis atrodo truputį kitaip. Taip yra todėl, kad bandome naują naujienlaiškių platformą Substack, ir prašome atlaidumo, jei laikinai, bus daugiau nesklandumų nei įprastai.
Šią savaitę žavimės
Ši 100 % šilko Coocoomos skarelė yra sukurta bendradarbiaujant su menininke Ida Grigone. Įsimintini Idos Grigonės darbai perkelti ant didelės ( 110 cm x 110 cm) natūralaus 100% šilko skarelės, tinkamos visiems sezonams, bet ypač pavasariui ir vasarai. Nuoroda
Šioje skiltyje pristatome vieną šią savaitę mūsų dėmesį patraukusį gaminį iš Balto Miško asortimento.
Kūrybiškumas
Kalnakasiai nešdavosi kanarėles į šachtas, kad žinotų, kai oras prisipildo nuodingų dujų. Danijos dizaino įmonė sukūrė modernią kanarėlę mūsų namams. Ant sienos tvirtinama technologinė kanarėle, matuos oro kokybę ir “nukris nuo šakos”, kai ateis laikas namuose atverti langą ir išvėdinti kambarius. Nuoroda
Skaitiniai
Indijos, Asamo valstijoje, yra gaminami vieni geriausių natūralių šilkų pasaulyje.
Yra išskiriamos trys pagrindinės rūšys: Eri, Tasar ir Muga. Visos šios rūšys yra gaminamos skirtingai iš šilkaverpių, natūraliai mintančių skirtingais augalais, kas šilkui suteikia unikalias savybes. Eri, pavyzdžiui, yra laikomas veganišku natūraliu šilku. (Nuoroda).
Ypatingai vertinamas, iš laukinių šilkverpių išgaunamas, natūraliai rusvos, beveik auksinės spalvos, Muga šilkas. Dėl išskirtinio grožio ir tvirtumo, ilgą laiką, ši šilko rūšis buvo skirta tik valdovams. Ir šiandien, tik atokiame kalvotame Guma regione Asame surenkamas, Muga šilkas išlieka vienu išskirtiniausių pasaulyje. Nuoroda
Vieta
Šie namai netoli Stokholmo nėra tikri namai. Juos šeimininkai pastatė, kad susikurtų erdvę darbui ir visų svarbiausia savo skaitlingai knygų kolekcijai. Namas, su knygų lentynomis ir studijomis, išdėstytomis aplink šviesų vidinį kiemelį, tiesiog kviečia pasinerti į kūrybinę veiklą.
Iš pažiūros paprastame name yra daugybė gerai apgalvotų detalių. Pavyzdžiui, šaltuoju periodu numatyta galimybė atskirti vieną iš studijų, kad nereikėtų šildyti per didelio ploto, lietaus vanduo surenkamas ir naudojamas šiltnamiui, o koridoriai suprojektuoti atsižvelgiant į savininkų jau turėtas Ikea Billy lentynas. Nuoroda
Tvarūs gaminiai
Esame įprate prie medvilninių drabužių, tačiau Pima medvilnę sutinkame gana retai. Pima medvilnė tai ypač ilgo pluošto medvilnė, ir todėl yra daug švelnesnė ir malonesnė lietimui nei įprasta. Skirtumą taip pat pajausime ir audinio ilgaamžiškume.
Australietiškas Hybernate gamina pižamas tik iš Pima medvilnės ir trupučio (5%) elastano tamprumui. Hybernate naudoja medvilnę, organiškai išaugintą centrinėje Peru dalyje, kur sąlygos šiai medvilnei augti yra laikomos idealiomis. Nuoroda